.Default.reDropDownBody { min-width: 60px; }
پنج‌شنبه, 3 اسفند 1396
رو عنوان : مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی:
عنوان : تولید محصولات باغی استان كرمانشاه به 250 هزار تن رسیده است
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ 
ساعت : ۹:۳۳:۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت:در سالجاری تولید محصولات باغی استان به 250 هزار تن رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، مهندس رضا زارعی با بیان مطلب فوق افزود: در حال حاضر کل سطح باغات استان حدود 42 هزار و 943 هکتار می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 225 هزار تن تولید باغی داشتیم خاطرنشان کرد: امسال با توسعه 2070 هکتاری باغات و احداث 350 هکتار باغات مدرن و روسیمی توانستیم 25 هزار تن افزایش تولید داشته باشیم.

زارعی با بیان اینکه استان کرمانشاه 1و نیم درصد سطح باغات و   یک و 6 دهم درصد تولید باغی کشور را در اختیار دارد تصریح نمود: حدود 2 درصد گردوی کشور، 5 و یک دهم درصد انگور،1و6 دهم درصد سیب درختی و 3 و نیم درصد  هلوی کشور در استان کرمانشاه تولید می‌ شود.

وی با بیان اینکه توسعه باغات در اراضی شیبدار و دیم یکی از برنامه‌های مدیریت باغبانی است گفت: برنامه توسعه هزار هکتار در اراضی شیبدار دیده شده که در سطح 5 هزار هکتار تاکنون مناطق مستعد شناسایی شده است.

وی در خصوص اصلاح باغات نیز افزود: 40 درصد باغات ما عمدتا قدیمی است که  باید به استانداردهای امروزی نزدیک شود که برای 2340 هکتار اصلاح در نظر گرفته شده است.

زارعی سپس به کشت زعفران استان پرداخت و با اشاره به اینکه امسال توسعه محصولات باغی در اغلب تولیدات را شاهد هستیم اضافه کرد: سطح زیر کشت  زعفران  به 92 هکتار در استان رسیده که حدود 12 هکتار نسبت به سال قبل توسعه یافته است.

زارعی گفت: این مقدار توسعه سطح زیر کشت زعفران استان توسط منابع داخلی سازمان تامین و هزینه گردیده است.

زارعی بیشترین سطح زیر کشت زعفران استان را در شهرستان کرمانشاه و به ترتیب سنقروکلیایی، صحنه و اسلام آبادغرب بیان نمود که کیفیت ان به تایید آزمایشگاه های داخلی و خارجی رسیده است.

وی زعفران را یکی از محصولات با مصرف کم آب بر شمرد و افزود: زعفران یکی از محصولاتی است که در راستای اقتصاد مقاومتی در آینده توسعه چشمگیری خواهد یافت.

وی سپس به توسعه در بخش گلخانه‌های استان پرداخت: در حال حاضر 38 و 9 دهم هکتار گلخانه در قالب 121 واحد گلخانه در استان کرمانشاه وجود دارد که از این تعداد 104 واحد تولید سبزی و سیفی و 17 واحد نیز تولید گل شاخه بریده وجود دارد.

وی از توسعه گلخانه‌ای در سطح 50 هکتار تا سال 96 خبر داد و تصریح نمود: در این خصوص ستاد گلخانه تشکیل شده که با حضور فرمانداران و مدیران شهرستان‌ها و امور آب مکاتبات لازم صورت گرفته است.

زارعی اضافه کرد: در حال حاضر 2 شهرک گلخانه‌ای در اسلام آبادغرب و سرپل ذهاب داریم که از سال آینده شروع بکار خواهند نمود.

زارعی برنامه توسعه گلخانه‌های استان را انقلابی  در تولید محصولات خارج از فصل استان دانست که این تولیدات گلخانه‌ای 10 برابر کمتر از تولید فضای باز آب نیاز داشته و تولیدات آن نیز چندین برابر می‌باشد .

زارعی با بیان اینکه حدود 4 و 4 دهم درصد کل گیاهان دارویی کشور در استان کرمانشاه تولید می شود به ظرفیت بالای استان در تولید گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان 1833 هکتار بوده که عمدتا به صورت خودرو و بومی بوده و بیشترین گیاهان دارویی شامل گشنیز، آویشن، بادرنجوبه و...  می باشد که در آویشن به کشت زراعی رسیده‌ایم و تولید آن در استان 4هزار و 607 تن  است.

وی افزود: سطح بوستان های  گل محمدی استان 210 هکتار با تولید 485 تن می باشد که بیشترین سطح زیر کشت در شهرستان‌های هرسین، صحنه و کرمانشاه بوده که به مصرف داخلی رسیده و مازاد تولید نیز به سایر استان ها ارسال می گردد.

زارعی اکثر محصولات باغی استان را در حد ارگانیک دانست و خاطرنشان کرد: محصولاتی نظیر انار ، گردو و بادام دیم استان ویژگی ارگانیک را دارند.

وی در پایان گفت: متقاضیانی که ایده‌های نو و طرح‌های اشتغال زای باغبانی داشته باشند مورد حمایت بخش کشاورزی قرار خواهند گرفت.

 نمایش تعداد بازدیدها : 148

بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0